Book Launch and Charity Event for UNICEF: ‘Kıpırtı Yazıları (in Turkish)’

Date:

Centre for Policy and Research on Turkey (Research Turkey) organised a book launch of “Kıpırtı Yazıları (in Turkish)” as a charity event. The author, Semra Eren-Nijhar gave a talk and signed her book.    Most of the revenue received from the book sale will be donated to the UNICEF (United Nations Children’s Fund) by Centre for Policy Analysis and Research on Turkey.

The book “Kıpırtı Yazıları” has been authored specifically for children and contains 40 essays on various subjects, from “Mothers’ Day” to “William Shakespeare” and Unicef and Children Rights. It  aims to guide children and present ‘learning and reading books’ as a life style to them. “Kıpırtı Yazıları” is among very few books in Turkey that were written as a compilation of essays for children.

The event took place at Dr. Fazıl Küçük Turkish School, Conisborough Crescent, London SE6 2PS on 15 June 2013, Saturday between 12:00 and 13:30. 

Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi (Analiz Türkiye), Semra Eren-Nijhar’ın ‘Kıpırtı Yazıları’ kitabının tanıtımını, UNICEF yararına düzenleyeceği bir etkinlikle gerçekleştirdi. Etkinlik çerçevesinde yazar, bir konuşma yaptı ve kitabını okurları için imzaladı. Etkinlikten elde edilecek gelirin büyük kısmı UNICEF’e bağışlandı.

Anneler Günü’nden Willam Shakespeare’e, UNICEF’ten Çocuk Hakları’na kadar pek çok farklı konu üzerine kırk kadar denemeden oluşan “Kıpırtı Yazıları”, çocuklara ‘öğrenmeyi ve kitap okumayı’ bir yaşam tarzı olarak göstermeyi amaçlamaktadır. “Kıpırtı Yazıları” Türkiye’de çocuklar için yazılmış denemelerden oluşan nadir kitaplar arasındadır.

Etkinlik, Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu, Conisborough Crescent, London SE6 2PS adresinde, 15 Haziran 2013, Cumartesi günü saat 12:00 ile 13:30 arasında gerçekleşti.   

ResearchTurkey
ResearchTurkey
AnalizTürkiye

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

Interpreting Emerging Finance Capitalism in Turkey

Turkey has been touted as one of the great...

Technological Structure of the Foreign Trade between Turkey and the EU

Technological Structure of the Foreign Trade between Turkey and the...

The Edges of Civilizations: Turkey and India in the 21st Century

Two of the world’s multicultural nations, Turkey and India,...

Mexico and Turkey: Unlikely Similarities in their Geopolitical Situation with Powerful Northern Neighbors

Mexico and Turkey: Unlikely Similarities in their Geopolitical Situation...